B.93 slår sig sammen med Fælledklubberne.
(Update, 2. april 2025: Okay, vi indrømmer det. Det var en aprilsnar. Boldklubben af 1893 fortsætter som du kender den).
Fodboldafdelingen har efter lange og seje forhandlinger besluttet at slå sig sammen med de øvrige fodboldklubber på Østerbro – både på ungdomsplan, seniorplan og med hensyn tll de “lidt” ældre fodboldspillere. Det sker primært for at gøre klubberne på Østerbro til en større samlet klub. De involverede klubber kendes som Fælledklubberne, og har en lang og traditionsrig historie bag sig. Fælledklubberne er samlingsnavnet på fodboldklubberne i Fælledparken i København, og består af Boldklubben Skjold, Boldklubben Heimdal, Boldklubben Viktoria, Handelsstandens Boldklub og Østerbro Idræts-Forening (tidligere kendt som ØB).
Det bør nævnes, at Fælledklubberne er organiseret i Fælledklubbernes Sammenslutning (FS), og der bliver B.93 ikke optaget.
Formand i Hovedbestyrelsen i B.93 Hans Drachmann udtaler
– Vi har længe følt, at en vis Superligaklub har fremstillet sig selv som om det var en klub fra Østerbro og også København, men de er faktisk en fusion af en klub fra Gentofte og Frederiksberg. Så nu tager vi Østerbro og København tilbage.
– Vi har længe ment at det var det rigtige at gøre. Tænk blot på at Skjold har hjemme i vores gamle lokaler på Østerbro Stadion. Heimdal, Viktoria, HB og Østerbro IF har lokaler i det karakteristiske Fælledklubhus, som ligger tæt på Vibenshus Runddel. Det er jo også tæt på os.
– Spilletrøjen forventes at blive lyserød, men det er til forhandling. Det samme gælder for det legendariske logo fra B.93.
– Vi ser frem til forhandlingerne med repræsentanterne fra de involverede klubber, og fusionen forventes at være helt på plads 1. april 2026.
Bonusinfo
1) Kjøbenhavns Boldklub (KB) spillede på Blegdamsfælleden, før de flyttede til Frederiksberg. B.1903 blev dannet på traktørstedet Lille Vibenshus og de spillede i Fælledparken. For at få egne baner flyttede klubben i 1929 få meter uden for kommunegrænsen på Lyngbyvej til Gentofte Kommune. Det må være dét som har forvirret dem, når FC København nu kalder sig en klub fra Østerbro. Mellem stiftelserne af B.1903 og KB blev Boldklubben af 1893, kendt som B.93, stiftet i 1893. Og mens de to øvrige klubber flyttede fra bydelen, er B.93 blevet på Østerbro.
2) Fælledklubbernes nyere historie er at Heimdal, Viktoria, HB og ØIF, blev hjemløse, da ombygningen af den gamle Coca-Cola tribune i Parken gik i gang, dengang B.93 rykkede i Fælledparken. Klubberne holdt i en periode til i en containerby, som kommunen stillede til rådighed bag Østerbro Stadion. Fælledklubbernes nye klubhus, Fælledklubhuset, blev færdig i december 2011. Huset er tegnet af Vilhelm Lauritzen A/S. Det ligger i den nordlige del af parken tæt ved Vibenshus Runddel – lige ved siden af metrostationen Vibenshus Runddel. Huset indeholder en café, omklædningsrum, sauna og udsigt ud over Fælledparken. Hvem det nye klubhus kommer til at huse fremover, fortæller historien ikke noget om endnu.
3) Den største fælledklub, Boldklubben Skjold, bruger i dag B.93’s tidligere omklædningsrum under stadiontribunen på Østerbro Stadion. Omklædningsrummet forventes at blive lavet om til en natklub, der bringer minderne tilbage til de legendariske fester som de oprindelige gyldne B.93’ere holdt dengang.
Skrevet af Claus Vandborg.
Foto: Theis Elkjær.