Det er med stor glæde, at vi kan meddele, at B.93 har ansat Lorenz Sønderby som ny fodboldchef for alle klubbens hold i Fodboldafdelingen.
Han tiltræder stillingen i Fodboldafdelingen pr. 1. juni 2025.
Lorenz kommer med solid erfaring inden for projektledelse, administration og foreningsområdet og deler vores værdier: kærlighed, enkelhed og udfordrende indsats.
Som fodboldchef får Lorenz det overordnede ansvar for klubbens drift og udvikling i tæt samarbejde med Fodboldbestyrelsen. Han vil have fokus på strategisk ledelse, organisatorisk ansvar, samarbejde med eksterne partnere, ramme- og strukturudvikling samt økonomistyring.
Stillingen som fodboldchef er ny i B.93 og er et udtryk for vores ambition om fortsat at udvikle os og imødekomme de mange forventninger og krav, der i dag stilles til en klub af vores størrelse.
Vi håber, I vil tage godt imod Lorenz. Vi er overbeviste om, at han bliver en værdifuld tilføjelse til B.93 og vil bidrage positivt til vores fortsatte udvikling.
Topfoto: Privatfoto.