I serien af seniorfodbold reportager fra året der snart er gået, er vi kommet til +70-holdet.

Vi har fået nogle år fra afgående holdleder Jørgen Monberg Jensen om 2025-sæsonen.

Jørgen Monberg Jensen fortæller om +70-holdet

Afgårende holdleder Jørgen Monberg Jensen i en stille stund i forbindelse med en kamp. Foto: Kim Gudmand.

– Vi endte på andenpladsen i sommerturneringen efter Bk. Frem, som vi ellers slog 5-2 i den sidste kamp. Men da vi havde tabt 2-0 til Rødovre, så vandt Fremmerne turneringen.

– Vi har en trup på 15-16 spillere, som må siges at være flot.

– Vi træner mandage og onsdage kl. 11:00, og efter træning er der bad og hygge i omklædningen.

– To gange om året fester vi. En sommerfest på Bakken og en julefrokost, som vi holder i klubbens restaurant.

– Hvis der er nogle der vil træne mere, er der også mulighed for det på tirsdage kl. 19:00 og lørdag kl. 10:00.

+ 70 trup og stab

Spillerne på holdet er:

  • Per Sjøqvist
  • Ole Petersen
  • Jørgen Monberg Jensen
  • Thorbjørn Thomsen
  • Kurt Mortensen
  • Poul Klein
  • Bo Karlsen
  • Jørgen Steen Jensen
  • Jesper Højberg
  • Ivar Roitman
  • Claus Sømoe
  • Johnny Olsen
  • Henrik Saxgren og
  • Niels Hofdal.

Efter fem år som holdleder er Jørgen Monberg Jensen nu stoppet og en ny holdleder, Kurt Mortensen, har overtaget ledelsen af holdet.

Stærkt arbejde af alle involverede omkring holdet. En fornøjelse at se hvordan sammenholdet er fasttømret i alle aldre i B.93.

Foto: Kim Gudmand.