B.93’s U8-3 hold tog Kronborg med storm i U8A-rækken.

 

I weekenden den 10-11. august deltog over 550 hold i alle aldersgrupper ved dette års Kronborg Cup. Turneringen er i dag Sjællands største og foruden en masse deltagere, fra både ind- og udland, kom også en masse regn og torden.

Turneringsstrukturen for U8A var bygget op med “fempuljekampe” og en afsluttende placeringskamp. De to højst placerede hold fra puljekampene skulle spille finale om guldet.

Vi spurgte cheftræner Philip Helmer (som er cheftræner for A-holdet sammen med Michael von Würden) om at beskrive turneringsindsatsen for os.

Philip Helmer fortæller

– Lørdag kl. 14 gik vores første kamp i gang mod Lyngby Boldklub og vi startede godt med højt pres og masser af chancer. Desværre var oddsene imod os og det lykkedes os ikke at få udplaceret en stærkt spillende Lyngby målmand i første halveg. Kort inden 2. halvleg skulle til at blive igangsat, kom regnen, vinden og den havde torden og lyn med sig.

– På få sekunder blev alle baner forvandlet til søer og på trods af at alle søgte ly i et stort telt, var det umuligt at holde fødderne tørre, da vandet steg 5-7 cm… inde i teltet. Stævnearrangørerne måtte herefter aflyse samtlige kampe, men heldigvis var banerne klar igen til søndag.

B.93 TV: Fødderne i vand

– Stævnearrangørerne besluttede sig for at stillingen fra 1. halveg fra lørdagens første kamp skulle være gældende, mens de øvrige to kampe der skulle have været afviklet om lørdagen blev annulleret (med 0-0 i resultat). Der skulle derfor kun spilles to puljekampe om søndagen, samt en placeringskamp.

– Søndagens første kamp skulle spilles mod puljens daværende førerhold, Espergærde, og den måtte spilles uden udskiftere på vores hold. Et stærkt spillende B.93 var dog flyvende og kort efter begyndelsen af 2. halveg var vi foran 7-1, så modstanderne spillede med syv mand på banen mod vores fem. På trods af dette lykkedes det os at score et sidste mål og efter en enkelt reducering, kunne der fløjtes af til slutstillingen 8-2. I denne kamp lykkedes det samtlige markspillere (Bastian, Gabriel, Karl og Yakub) at score to mål hver, mens Viggo vogtede målet.

– I dagens anden kamp stod vi overfor Sundby Boldklub. Drengene var fokuserede og holdt vores aftaler. Sundby, der sluttede som turneringens 3. bedste hold, var stærkt spillende, men vi hev trods dette en sikker sejr hjem på 3-1. Med syv point fra tre spillede kampe sluttede vi som to i puljen og skulle spille om guldet mod Farum, der var gået ubesejret igennem deres tre puljekampe. Vi vidste at finalen ville blive svær, da vi tidligere har spillet nogle tætte kampe med netop Farum og vores interne statistik inden opgøret stod 2-1 i deres favør.

– Finalen startede i et hæsblæsende tempo og vores målmand Anders, var på overarbejde i kampens første 10 minutter. Efter en række fantastiske redninger blev presset for meget og det lykkedes Farum at komme foran 1-0. Vi bevarede roen og fik bedre kontrol over kampen, hvilket medførte en udligning fra Karl i starten af 2. halveg. Kort efter var Yakub på pletten og bragte os foran 2-1 med ca. 4 minutter igen. De sidste 4 minutter husker jeg dårlig nok, men det var hæsblæsende med chancer til begge hold. Holdets forældre, søskende og trænere jublede højlydt, da kampen blev fløjtet af og drengene vandt deres største pokal til dato.

Efter præmieoverrækkelsen hørte vi endnu engang B.93 bliver kaldt op som vindere. Stort tillykke til B.93 U9B, som også vandt deres række. Den anden halvdel af vores hold spillede U8B og sluttede på en flot 5. plads.Alt i alt en skøn weekend til Kronborg cup på trods af vejrgudernes forsøg på lægge en dæmper på guldregnen.

B.93 TV: Glade vindere

Skrevet af Claus Vandborg.
Fotos af Morten Mejnecke og Mona Therese Brandt Klausen.
B.93 TV leveret fra truppen selv.