Fortjent hyldest til Pato og Tage.

Til klubbens årsmøde i fodboldafdelingen, fik Pato (aka Patrick Glikmann) æren af at modtage Børge Christensen legatet. Pato er en meget dygtig mand, som har fod på klubbens yngste fodboldspillere, og er en kæmpe arbejdskraft i B.93. Pato var ugens 93’er i september 2018

Bonus info
Børge Christensen var i mange år ungdomstræner og -leder i B.93. Desuden fik han sæde i KBU’s bestyrelse, hvor han specielt havde med ungdomsfodbold at gøre. I 70’erne og 80’erne var Børge desuden tilknyttet det danske ynglingelandshold for DBU, og ”Onkel Børge”, som han blev kaldt af spillerne, har passet og plejet mange af de senere A-landsholdsspillere. Børge Christensen døde den 10. februar 1992 i en alder af 70 år. Inden havde han besluttet, at oprette et Mindelegat på kr. 118.093 (klubbens fødeår med et – ikke uvæsentligt – foranstillet 1-tal og et nultal), hvorfra renter skulle udbetales til en ungdomstræner eller leder i B.93, som har gjort en ekstraordinær indsats for klubben i det forgangne år.

Tage Majland modtog æren som årets B.93`er. Tage har lagt mange timer i vores fine afdeling for kvinder/piger, og været en mand som gjorde en forskel. Ydermere har hans samarbejde med den øvrige webredaktion være helt i top. Tage var ugens 93’er i september 2018

Bonusinfo: Æren som årets klubmand gives til en person, der har gjort en særlig indsats i Fodboldafdelingen.

Vi ønsker tillykke til begge, med deres fortjente hyldest., og I kan jo læse hvordan de præsenterede sig selv, da de optrådte i “93 `eren”

Skrevet af Claus Vandborg
Foto af Claus Vandborg

Fodboldbestyrelsen fra venstre: Tommy Møller, Flemming “Woody” Lauenborg, Morten Hemmingsen og Benny Gerneke.