Der er godt nok gang i den førstkommende lørdag, med mange af klubbens hold i vigtige og interessante kampe.

Der er to kampe som selvfølgelig indlysende står frem, nemlig 1. senior for herrer, hvor Martin Heisterbergs afsked næsten overskygger muligheden for (ved en sejr), at Danny Jungs hold kan ende på en flot 3. plads. Den kamp spilles på Østerbro Stadion kl. 14.oo lørdag.

Man må dog sige at den store spænding findes i kvindernes opgør ude mod Greve, hvor vores succesrige mandskab har mulighed at sætte punktum for en forrygende sæson, og rykke op. B.93 skal – i sidste runde – mindst have uafgjort for selv at sikre sig oprykning. Alternativt skal FC Thy (som er rykket op) tage point fra forfølgeren Vildbjerg i deres sidste kamp, da B.93 har en langt bedre målscore end midtjyderne. Den kamp spilles på Greve Idrætscenter kl. 15.00.

Jeg talte med cheftræner Jessica Rodríguez som håbede så mange som muligt, ville komme og støtte holdet. Det samme håber Danny Jung selvfølgelig – så vi håber at klubbens medlemmer, dukker op til en af kampene. Begge kampe virker svære for B.93, men fantastisk at vi måske kan få vores 1. senior for kvinder i landets bedste række.

Vi ønsker alt muligt held og lykke til begge hold, og deres sympatiske og dygtige trænere.

Skrevet af Claus Vandborg.
Foto af Mark Bernquist.