Ole Mortensen er død
Ole Ariel Mortensen, bedre kendt som Grønthandleren er gået bort. Han blev 83 år. Palle “Banks” Jørgensen skriver mindeord.

Ole var født 14. februar 1933 og døde den 29. november 2016. Han blev således 83 år.

Grønthandleren var et kendt ansigt i klubben. Indtil for nylig var han fast deltager til formiddagstræningen om mandagen, og om tirsdagen var han med på saunaholdet sammen med vennerne Bent Olsen og Hans Hesselberg. Grønthandleren var også fast gæst til divisionsholdets kampe på Østerbro Stadion.

Ole boede sin første 15 år i Næstved. Da han flyttede til København spillede han lidt fodbold i først Frem og senere Glostrup. Han stoppede hurtig med fodbolden, da han skulle uddanne sig som gartner. Ole købte en frugtforretning på Østerbro.

Oles to drenge, Claus og Lars, begyndte som mikroputter i klubben og det var med nogle engagerede forældre (Ole og Jytte) på sidelinjen. Lars spillede otte førsteholdskampe i 1988, det blev til et enkelt mål, hjemme mod B1913 (2-8) i en ikke mindeværdig kamp.

Ole blev hurtigt involveret i B.93. Han var leder i ungdomsafdelingen, og senere blev han holdleder for 2. holdet. I 1986 kom han i bestyrelsen, året efter blev han fodboldformand, og derved den ene af klubbens to næstformænd. Det varede dog kun to år, så måtte han trække sig. Ole havde solgt sin forretning og i stedet blev han ansat som klubbens inspektør.

Oles velkendte temperament kom for alvor på prøve som inspektør og derved chef for ’hullet’ (materialerummet). Grønthandleren udleverede ikke bare bolde og veste til hvem som helst. Han var meget uenig med fodboldbestyrelsen i mange ting, og efter et par år stoppede Ole. Han vendte tilbage til sin branche ’frugt og grønt’, hvor han arbejdede som rådgiver, indkøber og regnskabsmand.

Ole, der altid har været meget aktiv og arbejdsom, var også en periode formand for støtteforeningen ’B.93’s venner’. Og så brugte han en del tid på travbanen. Da klubben i 1994 flyttede over på Svanemølleanlægget, var det Grønthandleren der sørgede for terrassens årlige forskønnelse med blomster.

Det var et hårdt slag for Ole, da han blev enkemand for små 10 år siden. Tabet af Jytte kom han sig aldrig rigtig over. Det var måske derfor han valgte at blive boende i kæmpelejligheden på Østerbrogade.

Bisættelsen finder sted torsdag den 15. december 2016 kl. 13:00 fra Sankt Jakobs Kirke.

Mindeord af Palle ’Banks’ Jørgensen