B.93 Prof Aps investerer i fremtiden.

De positive historier omkring 1. Herreseniors gode præstationer og klubbens fans bliver ved med at give gode oplevelser:

Den heroiske indsats i den berømte pokalkamp mod AGF, som efter en fantastisk holdpræstation kastede en meriterende sejr og rosende ord fra den samlede danske sportspresse, samt fans fra hele det hele fodboldinteresserede Danmark af sig.

I tiden op til kampen blev der igangsat et støtteinitiativ omkring køb af virtuelle billetter, da der som bekendt var lukket for tilskuere.

Godt støttet af klubbens medieafdeling og ikke mindst Fanklubben, blev der solgt godt 500 billetter til lejligheden, og det er godt tegn på at klubben har en stor og voksende stjerne i manges hjerter, også hos mange sympatiske AGF-fans som valgte at lægge penge til støttebilletter.

B.93 Kontrakt Fodbold ApS besluttede at bruge de ekstra midler til at købe nye Select-fodbolde til børneafdelingerne, i erkendelse af det store arbejde der er lagt her hver dag, og som fortsat leverer talenter til 1. holdet.

Ole Ringheim fra ApS’et udtaler

– I den professionelle afdeling er der en utrolig glæde og stolthed over hvordan vores førstehold på både herre- og kvindesiden repræsenterer klubben, og de øjeblikkelige placeringer er den foreløbige kulmination på et langt og sejt træk. Det skyldes i høj grad klubbens store og vedvarende arbejde både hos bredde og akademi.

– Vi ved også godt at en stor del af vores succes afhænger af baglandet og ikke mindst alle de trænere og spillere i alle aldre, som løber rundt i klubben og skæver til førsteholdsspillerne.

– For at vise vores taknemmelighed og motivation til at gøre det endnu bedre bestemte vi os hurtigt for at give noget tilbage til Børne- og Ungdomsarbejdet og har derfor købt 175 bolde til brug i de afdelinger.

– De nævnte årgange er hjertet i klubben og de har aldrig været vigtigere end nu, hvor satsningerne på egne talenter har vist sig at være en holdbar langsigtet strategi, og understreger vigtigheden af sammenhængskraft på tværs i klubben.

Vi håber at de vil bringe gavn og glæde – så tak til alle der støttede gennem virtuelle billetter.

Boldene blev symbolsk overdraget til Børneafdelingen ved seneste hjemmekamp mod Dalum på Østerbro Stadion.

På topfotoet og herunder ses et lille udvalg af boldene og de unge repræsentanter for 1. Herresenior, ApS’et og Børne- og Ungdomssegmentet. Se fotoet i fuld størrelse her eller ved at klikke på det herunder.


Fra venstre mod højre, bagerste rækkeMilan Silva Rasmussen (1. Herresenior med en fortid i Ungdomsafdelingen), Magnus Rønning-Andersson (medlem af bestyrelsen i Fodboldafdelingen, formand for Børneudvalget og med en fortid i Ungdomsafdelingen), Thomas Nørgaard (træner for 1. Herresenior), Ole Ringheim (repræsentant for B.93 Kontrakt Fodbold Aps og med en fortid i Ungdomsafdelingen), Brian Nehm (formand for B.93 Fanklub), Mican Atici (1. Herresenior med en fortid i Ungdomsafdelingen).

Fra venstre mod højre, forreste række: August Bjerregaard (U13), Jonathan Bjerregaard (U10), Malthe Weisdorf (1. Herresenior med en fortid i Ungdomsafdelingen), Willads Nehm (repræsentant for De Unge Engle), samt et lille udsnit af de 175 bolde.

Skrevet af Valdemar Jensen.
Foto af Valdemar Jensen.