B.93 ansætter rekrutteringschef

Klubbens professionelle afdeling fortsætter sin investering i talentudviklingsmiljøet i klubben og har i den forbindelse ansat Karim Bader som rekrutteringschef på halvtid. Karim kommer fra en stilling i Brøndby IF gennem de seneste 8 år, og har første arbejdsdag i dag 1. september.

Vi fik udtalelser fra sportsdirektøren og Karim.

Martin Møller Jensen

– Vi er meget tilfredse med at det er lykkedes at tilknytte en kapacitet som Karim i den nyoprettede stilling som rekrutteringschef.

– Vores langsigtede strategiske mål er som bekendt at opnå tre stjerner i licenssystemet, og ansættelsen af en rekrutteringschef er endnu et skridt på vejen dertil.

– B.93 adskiller sig fra samtlige øvrige licensklubber, idet vi ikke ønsker at rekruttere spillere aktivt, men fokuserer alle vores kræfter på at udvikle vores eget træningsmiljø.

– Der er en offentlig hemmelighed, at licenssystemet er bygget op omkring en tidligere og tidligere centralisering af talenter i de største klubber, hvorfor klubberne i fortsat højere grad tilskyndes til at fokusere deres indsats på at kigge over hegnet til naboerne, i stedet for at udvikle på eget græs.

– Vi holder imidlertid fast i de værdier som vores akademi er bygget op omkring, og fokuserer på vores eget miljø – så Karims fornemmeste opgave bliver at udvikle og implementere vores interne TalentID endnu mere, så vi konstant er ensrettet omkring vurderingen af vores egne spillere.

– Karim skal derfor bruge langt størstedelen af sin tid udenfor kontoret på at scoute vores egne træninger og kampe – udover selvfølgelig at holde sig orienteret på nationalt niveau, så vi hele tiden er skarpe på sammenligningsgrundlaget nationalt når vi vurderer vores spillere.

Karim Bader

– Først og fremmest er jeg utrolig stolt over den tillid som den sportslige ledelse har vist mig, og glæder mig til muligheden for at være med til at skabe en struktur og retning for klubbens rekruttering og Talent ID.

– Jeg har fra afstand fulgt klubbens arbejde igennem de senere år og har været imponeret af det seriøse arbejde der er blevet gjort på akademiet for at flytte og videreudvikle klubben, og det er en rejse jeg glæder mig til at blive en del af.

Skrevet af Claus Vandborg.
Topfoto og portrætfoto af Karim Bader og portrætfoto af Martin Møller Jensen: Claus Vandborg