Morten Hemmingsen ønsker glædelig jul og godt nytår til alle B.93’ere, kigger tilbage på 2016 og frem mod 2017.

Kære medlemmer

2016 går på hæld og det giver anledning til at kigge tilbage på et godt år for Fodboldafdelingen, som bød på forløsning af nogle af de udfordringer og opgaver, som vi har arbejdet med i 2016 og tidligere.

I efteråret kom tilsagnet fra Københavns Kommune om etablering af en ny kunstgræsbane ved siden af den nuværende, så vi forhåbentlig har to kunstgræsbaner, når efterårs/vintersæsonen starter i 2017. Arbejdet med den forventes at gå i gang fra sommeren 2017.

En ny minibane blev etableret apotekwebshop i efteråret 2016 og er klar til at blive taget i brug, og der arbejdes intenst på et samlet forslag til en færdiggørelse af Familieområdet, som minibanen ligger på. Vi håber i det kommende år at komme et skridt videre med udviklingen af dette område til gavn for både fodbold- og tennismedlemmer i B.93.

Omklædningsrum og baderum blev renoveret i starten af 2016 og fik et tiltrængt løft, og vi har fået færdiggjort istandsættelsen af kælderen med nye boldbure til klubbens hold.

Disse tiltag skylder vi vores gode samarbejdspartnere i Københavns Kommune og i DBU en særlig tak for støtten til.

Den ekstra kunstgræsbane vil gøre det muligt for langt flere hold at træne under ordentlige forhold i særligt vintersæsonen, og det giver klubben mulighed for også fremover at optage nye medlemmer og danne flere fodboldhold, når faciliteterne er til det.

Vi har ved udgangen af 2016 mere end 100 fodboldhold i B.93 fra de yngste børnehold til de ældste Old Boys hold. Drenge og piger, kvinder og mænd.

2016 har været et godt år sportsligt for både drenge- og pigeholdene i B.93.

Vores ældste ungdomselitehold ligger helt i top i deres respektive rækker.

Vores Kvindeseniorhold sikrede sig oprykning fra Københavnsserien til Kvindeserie Øst og vores 1. herresenior hold skal spille oprykningsspil til 1. division i foråret 2017 og pokalkamp i foråret mod FCK. Det bliver en stor Østerbro-begivenhed, som vi håber hele B.93 vil deltage i.

Og der er masser af andre flotte resultater i de yngre ungdomsrækker på alle niveauer og i Old Boys rækkerne – 1. og 2. pladser på rad og række – som tegner godt for den fortsatte udvikling af hele klubben.


Årets trænere og ledere i Fodboldafdelignen, kåret ved juleafslutningen.

Bagerst fra venstre mod højre: Iben Hybel (spiller på U16 Elite Øst Piger), Alexander Geertsen (træner for U14 Mester), Rasmus Larsen Zachariassen (træner for U14 Mester), Henrik Surel (cheftræner for U13 Elite Øst Piger) og Divin Wadimanya (assistent-træner på U12 A og stand-in for årets træner Pelle Stampe fra U12 A).

Forrest fra venstre mod højre: Rosa Agersnap Bone (spiller på U14 Elite Øst Piger), Lucas Flachs Søndermark (spiller på U14 Mester), Oscar Nils Cotton (spiller på U11 Elite), Jens Rex Østerberg (spiller på U12 Elite), Barboucarr Jahbou (spiller på U13 Elite), Malte Moltzen (spiller på U13 A), Sebastian Rueholm Hansen (spiller på U12 A) og Elias Roger (spiller på U10 Talent).

Ikke med på fotoet, men også kåret som årets spiller: Aya Norrild Pederse (spiller på U13 Elite Øst) og Ellen Marie Pade (spiller på U13 2 Piger).

Alt det er kun muligt i kraft af mange dygtige trænere og ledere – og spillere naturligvis – på alle hold, som sammen med de mange øvrige frivillige i og omkring holdene og i klubben yder en kæmpe indsats dag efter dag til glæde for klubben om dens mange fodboldspillende medlemmer.

Tusind tak for jeres fantastiske indsats i 2016.

En stor klub som B.93 med så mange medlemmer, som vi har, kræver udover mange frivillige også gode medarbejdere, som planlægger, administrerer, opkræver, bogfører, udvikler, vedligeholder og passer klubbens anlæg til daglig.

Det har vi heldigvis i Fodboldafdelingen i form af Gitte, Jesper, Sune, Dragan og Allan som vores fastansatte medarbejdere, der hver for sig og sammen sørger for at rammerne for, at man kan spille fodbold i B.93 er til stede, at omgivelserne ser ordentlige ud, at der er dygtige trænere til holdene, at der er penge i kassen og at baneplanen fungerer. Tak for samarbejdet i 2016 til jer også. Vi glæder os til 2017.

Og det gør vi også til det fortsatte samarbejde med vores mange sponsorer og samarbejdspartnere, som på forskellig vis bidrager til, at økonomien og forholdene hænger sammen i Fodboldafdelingen. Uden disse mange sponsorer og bidragydere kunne vi ikke gennemføre klubbens mange fodbold- og sociale aktiviteter på det niveau, vi har i dag.

Tak for støtten hertil. Vi skal gøre vores bedste for at samarbejdet også kan fungere godt i det kommende år.

Lørdag den 17. december 2016 afholdt vi juleafslutning i ungdomsafdelingen med deltagelse af et par hundrede glade børn og unge, trænere og forældre med uddeling af pokaler til årets spillere og trænere og tilhørende velfortjente klapsalver.

Den slags arrangementer skal vi have flere af fremover – også på andre tider. Det er godt for dannelsen af et klubliv i B.93 og for fællesskaber på og på tværs af holdene.

Fodboldbestyrelsen ønsker en glædelig jul og et godt nytår til alle og tak for indsatsen i 2016.

På Fodboldbestyrelsens vegne

Morten Hemmingsen
Formand