Hvorfor findes der en tennisbane som er opkaldt efter B.93 i det græske ferieland?

Efter et staldtip besluttede klubbens pressechef at finde ud af hvordan ovenstående hang sammen – og brugte derfor klubbens tidligere 1. holdsspiller Keld Kristensen som konsulent – Keld var en af vores bedre spillere i begyndelsen af 80’erne og her kommer historien, som smelter tennis og fodbold sammen på en alternativ facon:

Nogle af dem der spillede i B.93 på det gamle anlæg husker måske Tasos og Yannis. Tasos Kokolodimitraki er fra Platanias – 10 km udenfor Chrania på Kreta. Hans forældre havde et lille lokalt hotel, hvor de mødte mange danskere – det gjorde at hans bror Adonis åbnede en græsk restaurant i Gothersgade, hvor der altid var liv, glade dage og mange gode fester med græsk mad og dans.

Tasos kom herop og arbejdede lidt med i restauranten, mens forældrene havde hotel og restaurant på Kreta. Han meldte sig ind i B.93, spillede både fodbold og tennis, og Tasos henviser stadig til mange af spillerne fra dengang.

Vores græske ven tog tilbage til Platanias, hvor han snart overtog styringen af restauranten og hotellet –  på stranden har han selvfølgelig strandstole og parasoller, men han har afsat plads til en fodtennis bane.

Tilbage i 90’rne var Keld tit på ferie i området, og der blev spillet mange fodvolleykampe, som de kalder det, på hans strand. Per Poulsen og mange andre kendte har deltaget i de drabelige kampe, hvor Tasos mener, at han aldrig har tabt !!!!!!

I år var det 15 år siden Keld Kristensen og konen (Lise) havde været dernede sidst. Tasos indkaldte to unge græske spillere, som Keld og Tasos selvfølgelig slog efter en hård kamp.

Derefter viste han sit nye hus frem. – med en fantastisk tennisbane, selvfølgelig opkaldt efter hans danske hjerteklub B.93. Banen hedder “B.93 bane 1” .

Bare lidt info – hvis man som B.93’er kommer til Platanias, så er Tasos klar til en 93- snak på Hotel Ideal, som er med i Apollos program igen i år. Tassos er for øvrigt optaget som medlem af facebook gruppen “B.93 ere fra de gyldne dage”.

Moralen i denne historie er vel at B.93 har sat sit aftryk i historien og vi har venner overalt i verden. Flere kan nævnes, men det bliver en anden god gang.

Skrevet af Presse- og kommunikationschef Claus Vandborg.