B.93, adidas og Sport 24 har indgået aftale om at B.93 ekslusivt står for deltagerne til adidas trials 2018 i København, der afholdes den 10. marts i Hafnia-Hallen.

Fodboldafdelingen har, for at understrege at B.93 er en klub for unge drenge og piger, valgt at gøre arrangementet til et obligatorisk træningssession for alle klubbens hold i aldersgruppen u10-u18. Både pige- og drengeafdelingen deltager og derved viser vi adidas og deres øvrige samarbejdspartnere summen af vores talentarbejde.

B.93 er den eneste klub, der har fået lov at stå for selve arrangementet, hvilket viser at bliver lagt mærke til klubbens evne til både at fastholde sine bedste spillere, men også til at udvikle fremragende fodboldspillere i alle aldre.

Hafnia-Hallen lørdag den 10. marts fra 9:00 til 19:00

adidas trials 2018 er en træningssession i Hafnia-Hallen med professionelle trænere og fodboldspillere fra adidas. Hvert hold skal være der en time, hvor de bliver testet i andre træningssessioner end normalt og hvor det eksempelvis er muligt at prøve forskellige adidas støvler. Der er tre træningspas af 20 minutters varighed pr. hold.

Før og efter træningen vil det være muligt at få taget billeder, hvor du eksempelvis laver saksespark, hilser og får en snak eller måske endda en autograf fra en fodboldspiller og meget andet.

Alle hold får en besked fra vores koordinator og såfremt I allerede har arrangeret noget, så skynd jer at kontakte Mark Bernquist på markb@b93.dk så vil han sørger for at det hele bliver passet ind og sammen.

Link til video fra 2017 http://www.adidastrials2017.dk/sport24/video/TRIALS_adidas_sport24.mp4